Korzystanie z witryny UniwexKotly.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików Cookies.

Porady techniczne

Nowoczesne przemysłowe systemy grzewcze UNIWEX przeznaczone są do spalania biomasy, odpadów drzewnych i drewnopochodnych, węgla oraz eko-groszku. Osiągają moc od 120 kW do 4 MW. Co ważne, w przypadku naszych kotłów C.O. użytkownik ma pełen wybór w zakresie doboru paliwa i wyposażenia technicznego, zgodnie z indywidualnymi wymaganiami. W technologii produkcji zastosowaliśmy odpowiednie proporcje powierzchni wymiany ciepła. Utrzymywanie optymalnego procesu spalania przy podwyższonym oporze przepływu spalin daje wysoką sprawność sprzętu i pozwala ograniczyć zużycie paliwa. Nasze kotły spełniają przepisy Urzędu Dozoru Technicznego oraz wymagania co do termicznego przekształcania odpadów zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Gospodarki z dn. 21.03.2002 r. Można spalać w nich również odpady drewnopochodne, w tym płyty wiórowe, HDF i MDF.


SOLID

Kotły C.O. Solid to maksimum energooszczędności. Wykorzystują energię cieplną ze spalin, dając możliwość optymalizacji kosztów eksploatacji. W tej serii funkcjonują dwa modele: do zasypu ręcznego oraz w pełni zautomatyzowane.

Urządzenia oferują pełną dowolność spalanych paliw:

 • drewno kawałkowe wraz z domieszkami,
 • węgiel i jego odmiany,
 • ekogroszek.

Kotły grzewcze Solid pracują w układach otwartych.


BIOMATIC

Szerokie spektrum stosowanych paliw, zarówno stałych jak i rozdrobnionych oferuje seria Biomatic. To bardzo funkcjonalne rozwiązanie, które umożliwia spalanie paliwa na poziomie wilgotności nawet do 50%.

Kotły na biomasę Biomatic spalają:

 • drewno w kawałkach,
 • mieszanki drewna i innych paliw,
 • zrębki,
 • wióry,
 • trociny,
 • pellet,
 • brykiet,
 • oflisy.

Kotły działają zarówno w trybie zasypywania ręcznego jak i podajnika automatycznego.


COMFORT

Urządzenia z tej serii przeznaczone są do spalania biomasy pod postacią:

 • wiórów,
 • trocin,
 • MDF,
 • HDF,
 • zrębków,
 • eko-paliwa,
 • brykietu i innych.

To urządzenia niskotemperaturowe, idealne do ogrzewania stolarni, magazynów, suszarni, średnich hal przemysłowych. Pracują w instalacjach wodnych zamkniętych i otwartych. To kotły na biomasę zapewniające skuteczne, a zarazem oszczędne ogrzewanie.

Kotły z rusztem ruchomym z serii COMFORT należą do najbardziej uniwersalnych pod względem wykorzystywania różnych rodzajów biomasy, również o dużej wilgotności i zanieczyszczonej. Ruchomy ruszt schodkowy zbudowany jest z żeliwa żaroodpornego, a kształt poszczególnych elementów umożliwia swobodny przepływ powietrza.Przedstawiamy kilka porad technicznych dotyczących różnych aspektów związanych z ogrzewaniem przemysłowym.

Jak ogrzewać różne pomieszczenia o przeznaczeniu przemysłowym?

Dobór rodzaju i kosztów ogrzewania zależą m.in. od charakteru działalności prowadzonej w danym obiekcie.

Hale produkcyjne.

Najkorzystniejsze jest ogrzewanie punktowe, podtrzymujące wyższą temperaturę przy stanowiskach pracy (ok. 18°C), a niższą poza stanowiskami.

Hale magazynowe.

W tym przypadku wymagane jest ogrzewanie rotacyjne, tj. w godzinach pracy temperatura powinna oscylować wokół 15°C, a po godzinach można obniżyć ją do nawet 10°C.

Szklarnie.

W halach do produkcji roślin należy zastosować źródło ogrzewania dające natychmiastowe działanie. Wysoka sprawność i szybkie dostarczanie ciepła są ważne szczególnie w okresach jesiennym i wiosennym. Wówczas w ciągu dnia szklarnia nagrzewa się od promieni słonecznych, ale po zmroku błyskawicznie się wychładza. Dlatego taki obiekt wymaga źródła szybkiego ciepła.

Hale hodowlane.

W wielu przypadkach hal hodowlanych wymaga się wysokich temperatur, na poziomie nawet 30°C. To ważne dla stworzenia optymalnych warunków chowu piskląt, kurcząt, prosiąt i innych młodych zwierząt. Po kilku tygodniach można zrezygnować z intensywnego dogrzewania pomieszczeń.Dlaczego warto stosować pellet?

Pellet wytwarza się ze sprasowanych pod wysokim ciśnieniem odpadów drzewnych, tj. wiórów, zrębków, roślin energetycznych, trocin, jak również słomy. Ma postać kulek lub walców o średnicy kilku mm i długości do kilku cm. Wartość opałowa jest taka sama, jak w przypadku drewna. Paliwo to jednak wyróżnia się niską wilgotnością i wytwarzaniem minimalnych ilości popiołu. Co więcej, popiół z pelletu można wykorzystać jako nawóz. Tona pelletu to zaledwie 10-15 kg popiołu. Spalanie pelletu nie emituje dwutlenku węgla. To w pełni ekologiczne paliwo.Jak spalać paliwo wilgotne i zanieczyszczone?

Z paliwem gorszej jakości poradzą sobie kotły grzewcze wyposażone w ruchomy ruszt schodkowy. Paliwo trafia na górną część rusztu, a następnie w ruchu posuwisto-zwrotnym jest stopniowo przemieszczane w dół. Suszenie i spalanie następuje stopniowo, również dzięki skierowaniu strumienia gorących spalin w kierunku przeciwnym do kierunku podawania paliwa. Wszelkie drobniejsze zanieczyszczenia w procesie przemieszczania paliwa zostają strząśnięte do dolnej części rusztu, przez co nie mają wpływu na jakość spalania.

Chcesz o coś zapytać?